شار نوری یا لومن چیست؟

شار نوری یا لومن چیست؟

یک لومن یا یک واحد توان نوری (Luminous Flux) ، عبارت است از کل نور خارج شده از یک منبع نور در هر ثانیه و یا به عبارتی دیگر کل نور دریافت شده توسط یک جسم در هر ثانیه. که آن را با حرف برگرفته از زبان یونانی فی [Φ ] نشان می دهیم. حال سوال ایجاد شده در ذهن ما این است که کاربرد لومن در کجاست؟

تا به حال برای هر کدام از ما پیش آمده است که برای تعویض لامپ سوخته شده که به وفور هم اتفاق میافتد به الکتریکی مراجعه کنیم و از فروشنده مغازه درخواست کنیم یک لامپ جدید به ما بدهد. نکته ی قابل توجه این است که اگر خریدار اطلاعاتی در مورد روشنایی نداشته باشد به قطع با هزینه کردن چه بسا زیاد ، مجددا لامپی را خریداری خواهیم کرد که یا از کیفیت مطلوب برخوردار نبوده و یا شدت نور لامپ مناسب محل استفاده آن نباشد. در اینجا دانستن کمی اطلاعات در این مورد کمک شایان توجهی به شما خواهد نمود. شار نوری جزو مشخصات یک لامپ است و در کاتالوگ لامپ درج می شود. هر جه لامپ لومن بیشتری داشته باشد یعنی روشنایی بیشتری تولید می نماید.

تفاوت واحد روشنایی (لومن) با واحد توان (وات) چیست؟

اولین مسئله که در تحلیل لومن به ذهن خطور می کند ، تفاوت آن با واحد توان است ، چرا که ما در بررسی صوت و دیگر انرژی ها از واحد توان به وفور استفاده می کنیم ، اما در تحلیل روشنایی این واحد به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.علت این جا است که چشم بشر ، برخلاف دیگر حس کننده ها ، یک رفتار کاملا و شدیدا غیر خطی نسبت به شدت نور نشان می دهد،لذا ما در تحلیل شدت روشنایی ، به جای بررسی توان خروجی منبع نور ، مقداری روشنایی قابل رویت بوسیله چشم انسان را (به صورت حدودی) مد نظر قرار می دهیم.

نحوه محاسبه سریع روشنایی تقریبی

برای هر متر مربع محل مسکونی: 100 تا200 لومن، که معادل 10 تا 20 وات لامپ رشته ای / 3 تا 7 وات کم مصرف / 1.5 تا 3 وات ال ای دی می باشد.

برای هر متر مربع انبار: 50 تا 100 لومن / معادل 5 تا 10 وات لامپ رشته ای / 2 تا 3.5 وات کم مصرف / 1 تا 2 وات ال ای دی.

برای هر متر مربع فضای باز: 30 تا 60 لومن / معادل 3 تا 7 وات لامپ رشته ای / 1 تا 2 وات کم مصرف / 0.5 تا یک وات ال ای دی.

نور لامپ های مهتابی و کم مصرف تقریبا 4 برابر است.

نتیجه گیری: محاسبه تعداد لامپ مورد نیاز

ابتدا “شدت روشنایی” و شارنوری(لومن) مورد نیازتون رو محاسبه کنید.

سپس با توجه به لومن خروجی لامپ مورد نظر، تعداد لامپ ها مشخص می شوند.

برای مشاهده محصولات متنوع صنایع روشنایی جوشار اینجا کلیک کنید

نوشتن یک نظر

ایمیل شما بصورت عمومی منتشر نمی شودفیلدهایی که با * نشان شده اند، الزامی اند.

شما می توانید از این تگ های html استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*